Choroba kamienia nerkowego, znana również jako kamica moczowa, występuje wtedy, gdy w przewodzie moczowym występuje kawałek materiału stałego (kamień nerkowy). Kamienie nerkowe tworzą się zazwyczaj w nerkach i pozostawiają ciało w moczu.

Mały kamień może przedostać się bez objawów. Jeśli kamień wyrośnie na więcej niż 5 milimetrów (0,2 cala) może spowodować zatkanie moczowodu powodując silny ból w dolnej części pleców lub brzucha. Kamień może również powodować obecność krwi w moczu, wymioty lub bolesne oddawanie moczu. Około połowa ludzi w ciągu dziesięciu lat będzie miała jeszcze jeden kamień.

Konsultacja w poradni urologicznej – co warto wiedzieć

Większość kamieni powstaje dzięki połączeniu genetyki i czynników środowiskowych.Do czynników ryzyka należą: wysoki poziom wapnia w moczu, otyłość, niektóre pokarmy, niektóre leki, suplementy wapniowe, nadczynność tarczycy, zjeżdżalnia i nie picie wystarczającej ilości płynów. Kamienie tworzą się w nerkach, gdy minerały zawarte w moczu są w wysokim stężeniu.

Schorzenia urologiczne - profilaktyka w gabinecie

Diagnoza opiera się zazwyczaj na objawach, badaniu moczu i obrazowaniu medycznym.Przydatne mogą być również badania krwi. Kamienie klasyfikowane są typowo według ich lokalizacji: kamica nefrolowa (w nerkach), kamica moczowodowa (w moczniku), cystolithiasis (w pęcherzu moczowym), lub według tego, z czego są wykonane (szczawiany wapnia, kwas moczowy, struwit, cystyna).

Więcej o urologu dowiesz się tu: https://kwel-med.pl/urolog/profilaktyka-schorzen-urologicznych/

Regularne wizyty w poradni urologicznej, a zdrowe nerki

U tych, którzy mieli kamienie, zapobieganie jest poprzez picie płynów, w taki sposób, że produkuje się więcej niż dwa litry moczu dziennie. Jeśli nie jest to wystarczająco skuteczne, można zażywać tiazyd diuretyk, cytrynian lub allopurinol. Zaleca się unikać napojów bezalkoholowych zawierających kwas fosforowy (zwykle colę). Gdy kamień nie wywołuje żadnych objawów, leczenie nie jest konieczne.

W przeciwnym razie kontrola bólu jest zwykle pierwszą metodą stosowaną przy stosowaniu leków, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne lub opioidy. Większe kamienie mogą być pomocne przy podawaniu leku tamsulozyną lub mogą wymagać zabiegów takich jak pozaustrojowa fala uderzeniowa, litotrypsja, ureteroskopia lub nefrolitotomia przezskórna.

Od 1% do 15% ludzi na całym świecie cierpi na kamienie nerkowe w pewnym momencie swojego życia. W 2015 r. miało miejsce 22,1 mln spraw, w wyniku których zginęło 16 100 osób. Od lat siedemdziesiątych XX wieku stały się bardziej powszechne w świecie zachodnim. Generalnie dotyczy to więcej mężczyzn niż kobiet. Kamienie nerkowe dotknęły ludzi na przestrzeni dziejów z opisami chirurgii, aby usunąć je już od 600 roku pne.